Święty Bernardyn ze Sieny

Popularna nazwa Mniszek Trzeciego Zakonu Regularnego Św. Franciszka z Asyżu – Siostry Bernardynki nawiązuje do imienia św. Bernardyna ze Sieny.
Święty Bernardyn urodził się 8 września 1380 roku we Włoskiej miejscowości Massa Marittima. Wcześnie osierocony, był wychowywany przez krewnych, m.in. przez stryja mieszkającego w Sienie. W tym mieście, w wieku 19 lat ukończył prawo i teologię. Tutaj również w 1402 r. wstąpił do zakonu franciszkańskiego i w dwa lata później otrzymał święcenia kapłańskie. Był wybitnie uzdolniony. Przez 12 lat przebywał w małym klasztorze w Capiola. Zasłynął zdolnościami kaznodziejskimi tak, że w 1417 roku przełożeni powierzyli mu głoszenie nauk w całej Italii. Na jego kazania przychodziły tłumy, których nie mogły pomieścić największe nawet kościoły. Dlatego przemawiał na placach. Jego życie, pełne modlitwy i umartwienia, pociągało przykładem. Św. Bernardyn nawracał grzeszników, godził zwaśnionych, wzbudzał liczne powołania zakonne. Odznaczał się szczególnym nabożeństwem do Imienia Jezus. Z tego powodu był podejrzewany o herezję. Wówczas wstawił się za nim u papieża Marcina V świ. Jan Kapistran, dzięki czemu św. Bernardyn został uwolniony od zarzutu.

To właśnie jemu nabożeństwo do Imienia Jezus zawdzięcza swój decydujący rozwój. Był również wielkim czcicielem Matki Bożej. Chcąc przywrócić pierwotny charakter reguły franciszkańskiej, św. Bernardyn dał początek nowej gałęzi zakonu, zwanej obserwantami. Zakładał nowe klasztory, podporządkowane głoszonym przez siebie zasadom. W 1435 r. został generalnym przełożonym obserwantów. W roku 1439 brał udział w soborze florenckim, działając na rzecz zjednoczenia kościoła greckiego z katolickim. Z pokory trzykrotnie odmówił proponowanego mu biskupstwa. Był twórcą wybitnych dzieł teologicznych, dzięki czemu został uznany za Doktora Kościoła. Zmarł dnia 20 maja 1444 roku. Przy jego trumnie miały miejsce cudowne uzdrowienia. W sztuce przedstawiany jest w habicie franciszkańskim, z trzema mitrami, których przyjęcia odmówił, z księgą i tarczą z napisem IHS (skrót imienia Jezus) otoczoną promieniami.

Boże, Ty dałeś świętemu Bernardynowi, kapłanowi, ogromną miłość Imienia Jezus, przez jego zasługi i orędownictwo zapal w nas ogień miłości ku Tobie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

evden eve nakliyat ücretleri şehirler arası nakliyat ücretleri
evden eve nakliyat ücretleri şehirler arası nakliyat ücretleri